Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

Popis kurzu Tai Chi Brno

Tai Chi Brno – Tréninky se liší podle určení.

Bojové – cvičí se zde kompletní tradiční Tai Chi Chuan – sestavy, Tui Shou, bojové aplikace, Chi Kung … tréninky jsou fyzicky náročné, ale současně probíhají v přátelské a uvolněné atmosféře. Najdete zde posilování i nácvik sebeobraných prvků, to vše postavené pouze na tradičním kung-fu. Trénink se zpočátku především soustředí na fyzickou stránku (posílení kostí, šlach a svalů) a méně na kultivaci vnitřní energie.

Zdravotní cvičení jsou zaměřena především na rozvoj všech prvků, vedoucích k zlepšení zdravotního stavu. Cviky pro rozvoj stability, koordinace, uvolnění napětí v těle i mysli. Současně i nenáročné posílení a zpevnění těla prostřednictvím tradičních cviků. Samozřejmostí jsou cviky pro rozvoj vnitřní energie.

Všeobecné – cvičí se zde kompletní tradiční Tai Chi Chuan – sestavy, Tui Shou, bojové aplikace, Chi Kung … Čtvrteční tréninky jsou fyzicky náročnější než úterní, ale bez problémů zvládnutelné každým s alespoň základní fyzickou kondicí.

Základem všech kurzů je především výuka tzv. Dlouhé sestavy. Proto cvičenci “bojového” mohou bez starostí chodit i na zdravotní cvičení, protože i zde se mohou dále rozvíjet. (Obráceně je to ovšem mnohem náročnější.)

V závislosti na zvoleném kurzu program obsahuje následující prvky (uvedený přehled není kompletní):

Cílem našeho cvičení je Štěstí (vnitřní spokojenost a pohoda) a Energie (zdraví a vnitřní síla).
V naší škole jsou na prvním místě osobní vztahy.. Stejně jako všude jinde, i u nás se navazují postupně. Ale o to víc mne potěší, když vidím, jak vznikají nová přátelství a vztahy (partnerské a manželské). Dělá mi radost, když k sobě cvičenci zapadají jako kostky lega a vytváří skutečnou kung-fu rodinu. A je mi jedno, jestli někdo přestane z nějakého důvodu cvičit, když současně zůstane členem rodiny a rád se k akcím připojí, i třeba jen jako “turistická” či “návštěvnická sekce”.
Na druhém místě si cením vytrvalost a trpělivost. Ochotu vytrvat a překonat počáteční období, kdy každý má pocit, že jemu to nejde a nejradši by se vším praštil. Netuší, že takto se trápí skoro každý, kdo se skutečným kung-fu začal. Potom přichází druhý půlrok (a pár dalších let), kdy naopak získáváme pocit, že už základy umíme a teď je potřeba to hrnout dopředu, naučit se spoustu nových sestav – prostě víc a víc a víc. A přitom se po nás chce kvalita a neustále se něco opravuje a piluje. Teprve poté přichází pochopení, že kung-fu je “mistrovství, dosažené tvrdou prací po dlouhou dobu”. A není to o tom, kolik umíme sestav či aplikací.
Teprve na třetím místě oceňuji schopnosti dobře/krásně cvičit. Dar pohybu není dán každému, ale každý z něj může mít radost a vnitřní potěšení.

Zjednodušená verze Dlouhé sestavy, kterou se naučíte během prvního pololetí. A samozřejmě spoustu dalších věcí …