Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

Proč cvičit Tai Chi

Všechno, co děláme, má dva základní cíle:

Věříme, že člověk má být šťastný, spokojený a plný energie většinu svého života. A k tomu směřuje i naše cvičení.
Samozřejmě, pro každého je cesta ke Štěstí a Energii trochu odlišná. Někdo upřednostňuje poklid a jiný zase dynamiku. Jeden má rád soustředění a druhý akci, třetí kombinaci všeho.
Proto jsou i jednotlivé lekce různě zaměřené a každý si může vybrat svou Cestu ke Štěstí. Štěstí si nemůžete koupit, ale můžete cvičit Tai Chi (Kung Fu). V něm najdete různé cesty, které ale vedou na jeden vrchol hory, kde se nachází Štěstí a Energie.
Tai Chi můžete vidět jako krásný pohyb, soustředění na každý okamžik, či meditaci v prostoru a čase. Můžete si v něm nacházet různé prostředky a metody v závislosti na vaší současné situaci – osobní či zdravotní. Podle potřeby je můžete měnit a přitom vždy jít k onomu pomyslnému vrcholu – Štěstí a Energii.
Podívejte se na základní otázky a odpovědi ohledně Tai Chi ZDE.

Tréninky jsou vhodné pro všechny, kteří od cvičení očekávají některý z následujícíh bodů

Všechny účinky jsou navíc prověřeny staletími, po které Tai Chi Chuan existuje, a ve spolupráci s tradiční čínskou medicínou a cvičeními Chi Kung (Qi Gong, Hei Gong) pomáhá jednotlivcům dožít se vysokého věku ve vynikající fyzické kondici. Více si o Tai Chi můžete přečíst zde.

Důležitou podmínkou je ovšem ochota překonat sám sebe a skutečně poctivě cvičit.
Nejen na tréninku, ale i samostatně.

Vždy jsou na prvním místě osobní vztahy. Stejně jako všude jinde, i u nás se navazují postupně. Ale o to víc mne potěší, když vidím, jak vznikají nová přátelství a vztahy (partnerské a manželské). Dělá mi radost, když k sobě cvičenci zapadají jako kostky lega a vytváří skutečnou kung-fu rodinu. A je mi jedno, jestli někdo přestane z nějakého důvodu cvičit, když současně zůstane členem rodiny a rád se k akcím připojí, i třeba jen jako “turistická” či “návštěvnická sekce”.

Na druhém místě si cením vytrvalost a trpělivost. Ochotu vytrvat a překonat počáteční období, kdy každý má pocit, že jemu to nejde a nejradši by se vším praštil. Netuší, že takto se trápí skoro každý, kdo se skutečným kung-fu začal. Potom přichází druhý půlrok (a pár dalších let), kdy naopak získáváme pocit, že už základy umíme a teď je potřeba to hrnout dopředu, naučit se spoustu nových sestav – prostě víc a víc a víc. A přitom se po nás chce kvalita a neustále se něco opravuje a piluje. Teprve poté přichází pochopení, že kung-fu je “mistrovství, dosažené tvrdou prací po dlouhou dobu”. A není to o tom, kolik umíme sestav či aplikací.
Teprve na třetím místě oceňuji schopnosti dobře/krásně cvičit. Dar pohybu není dán každému, ale každý z něj může mít radost a vnitřní potěšení.

Na následujících fotkách vidíte, co můžete zažít i Vy. Spoustu cvičení, ale také zábavy v partě.

Armáda jde dopředu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2011 - Zubří léto

2010 - Zubří - září