Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

O nás

Naše škola Tai Chi Chuan Brno funguje od září 1991.
Vítejte na stránkách brněnské školy původního systému Tai Chi Chuan (Tai Ji Quan) rodiny Yang (Tai Gik Kuen rodiny Yeung / Yeung Gar Tai Gik Kuen / Heung Gong Yeung Ga Taai Gik Kyun), jak jej předává dál linie rodiny usazená v Hong Kongu.

V roce 1949 Yang Sau-chung (Yeung Sau-chung, Yang Zhen-ming, Yang Shaozhong, Yang Shao-Chung, Yeung Shao-Chung; 楊守中 – 1910 – 1985), nejstarší syn Mistra Yang Cheng-fu (Yang Zhao-qing, 楊澄甫 – 1883 – 1936), odešel z kontinentální Číny do Hong Kongu, ovládaného Velkou Británií, zatímco na kontinentě zůstali jeho mladší bratři – Yang Zhen-ji (1921 – 2007), Yang Zhen-duo (楊振鐸, nar. 1926) a Yang Zhen-guo (nar. 1928). Tím se na dlouhá desetiletí rozdělil život této rodiny i jejich výuka Tai Chi Chuan, a proto dnes hovoříme o různých liniích rodiny Yang.

Naše škola kung fu (gong fu 功夫) je spojena s linií Mistra Yang Sau-chunga, a to přes jeho dceru Yang Ma-lee (nar. 1951), která vyučuje kompletní systém (jak jí byl předán otcem) své tři přímé žáky – Johna Conroye (USA, Rhode Island, www.ritaichi.com), Jima Uglowa (Velká Británie, Londýn, www.taichi.co.uk) a Joe Balthazara (USA, Passadena, www.cataichi.com).

Učitel brněnské školy Tai Chi Chuan rodiny Yang, Zdeněk Kurfürst, je přímým žákem  Jima Uglowa Si-fu. Uglow Si-fu, začal s tréninkem Yang Tai Chi Chuan v roce 1978 pod vedením Chu King-hunga (třetí vnitřní žák Mistra Yang Sau-chunga) a studoval pod jeho vedením 10 let. Později se učil také od Ip Tai-taka (Hong Kong, první vnitřní žák Mistra Yang Sau-chunga) a Chu Gin-soona (USA, Boston, druhý vnitřní žák Mistra Yang Sau-chunga). Od roku 1997 studuje Uglow Si-fu kompletní systém rodiny Yang pod vedením Yang Ma-lee Si-fu, dcery Mistra Yang Sau-chunga.

Původní bojový systém systém rodiny Yang vytvořil geniální Mistr Yang Lu-chan, přezdívaný Yang Wu-ti (Yang Nepřemožitelný), který nebyl, stejně jako všichni další členové rodiny Yang, v boji nikdy poražen.

Tradičně byl kompletní systém tréninku předáván pouze v rámci rodiny. Výuka je založena na přímém ústním předávání mezi učitelem a žákem. Informace nenajdete v knihách ani na videokazetách, protože cílem není komerční rozšíření (a rozmělnění), ale přesná a kompletní výuka. Základem je přímá linie výuky.

V Tai Chi Chuan rodiny Yang není žádné tajemství, pouze tyto informace nejsou dostupné na každém rohu. Jsou určeny jen pro vážné zájemce o tradiční systém se vším všudy. Tedy s přesnou následností jednotlivých cvičení, sestav, práce s partnerem atd. Každé další cvičení je žákovi předáváno až v okamžiku, kdy je připraven je přijmout.

Pokud jste ochotni nejdříve “vyprázdnit svůj šálek”, oprostit se od toho, co si pod pojmem Yang Tai Chi Chuan představujete, a začít studovat tradiční systém rodiny Yang, pak zde naleznete to pravé.

 

zubri_08-2013_-2

2008 - letní kemp

001