Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

Yang Tai Ji Quan kopí

 

taiji_kopi_s_partneremYang Lu-chan, zakladatel Yang Tai Ji Quan, byl znám pro své schopnosti v použití kopí a jeho výkony s touto zbraní byly legendární.

Tradičně byla sestava s touto zbraní držena v tajnosti a předávána pouze důvěryhodným studentům. Ještě za dob Yang Cheng-fua se sice vyučovalo cvičení sekvencí „lepících kopí“ ve dvojici, ale kompletní solo forma byla vyhrazena jen pro pokročilé studenty. Jeho kniha „Použití Tai Ji Quan“ (Taijiquan Shiyongfa) popisuje cvičení „lepícího kopí“ ve dvojici a jsou zde i některé poznámky k solo formě.

Techniky Taiji s kopím mohou být použity i pro hůl a halapartnu. Existuje zajímavá historka o tom, jak byly techniky Taiji kopí převedeny na dlouhou hůl. Yang Ban-hou, syn Yang Lu-chana, se každou chvíli zapletl do rvaček a z obavy, že by její syn mohl někoho z nepozornosti zabít, usekla mu matka špici kopí, takže tuto zbraň mohl používat jen jako dlouhou hůl. Stejně jako Yang Ban-hou, vynikal v ovládání kopí i jeho bratr Yang Feng-hou (zemřel mlád).

Manuál Li (autor Li I-yu) zaznamenává jen krátkou sekvenci s kopím a Chen Yen-lingova kniha popisuje jen krátké solo cvičení s dlouhou holí. V nově vydané knize o starém stylu Wu od Yang Yu-tinga je také ukázána jen krátká solo sekvence. Kompletní solo forma s kopím byla detailně popsána až v nedávné době. Sestava Yang Tai Ji Quan s kopím se (podle tohoto popisu) skládá ze 41 pozic. Sestavy s kopím dalších škol Tai Ji Quan teprve čekají na detailní popis.

Další solo cvičení nebo krátké formy jsou také známy, některé z nich jsou skutečně velmi krátké, ale vždy zahrnují nejdůležitější techniky kopí. Techniky kopí jsou také použitelné pro dlouhou hůl a halapartnu, což je druh kopí s půlměsícovým ostřím po straně (viz ilustrační foto).

Techniky vždy zahrnují, stejně jako u ostatních Taiji forem, především 13 hlavních:

 1. Otevření (kai)
 2. Zavření (he)
 3. Rozražení (beng)
 4. Rozdělení (pi)
 5. Bodnutí (dian)
 6. Spojení (za)
 7. Píchnutí (bo)
 8. Nadzvednutí (liao)
 9. Navinutí (chan)
 10. Vedení (dai)
 11. Sklouznutí (hua)
 12. Zachycení (jie)
 13. Seknutí (cuo)

Dřevo, používané pro kopí či hůl bývá většinou z tzv. bílé růže (white wax wood), které je světlé a pružné. Délka je 2 až 2,5 metru a bývá spíše masivnější a ke špičce se zužující. Může se použít i hůl z tvrdého dřeva.

Komentáře

  Zatím nebyly přidány žádné komentáře

Přidat komentář

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>